Drevostavby

Pred založením okrasnej záhrady pri dome je potrebné si položiť niekoľko otázok. Základnou otázkou je členenie záhrady. Odporúča sa odpočinková, obytná, prípadne úžitková.

Najviac využívaná býva obytná, alebo inak prídomová časť záhrady . Dôvodom je jej plynulé prepojenie s domom. Mala by zaručovať určitú intimitu, ale aj výhľad do priestoru záhrady. Priestor môžeme zútulniť umiestnením prídomovej pergoly ukotvenej na stene obytného domu. Vysadením popínavej dreviny k pergole dosiahneme takmer dokonalé previazanie záhrady s domom.

Odpočinková alebo relaxačná časť býva umiestnená na odľahlom mieste. Využívať sa dá ako čitáreň, pre rodinné posedenie pri ohni a podobne. Intímnosť priestoru zabezpečíme krovitou zeleňou a pergolou alebo altánkom. V menších záhradách sa vynímajú pergolové steny, drevené mreže, palisádové steny, prípadne drevené záveterné steny.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie využíva časť záhrady pre vytvorenie zákutia pre deti s drevenými detskými domčekmi, preliezkami, šmykľavkami, pieskoviskom.